Pregled - svet do 12. ure
Ljubljana, 24. februarja - Pregled dogodkov v svetu do 12. ure.
BERLIN - Na predčasnih volitvah v Nemčiji je v nedeljo slavila konservativna unija CDU/CSU, ki je prejela 28,5 odstotka glasov. Na drugo mesto pa se je prvič zavihtela skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) z 20,8-odstotno podporo, na tretje pa socialdemokrati SPD s 16,4 odstotka, kar je zgodovinsko slab rezultat. V parlament so se uvrstili še Zeleni in Levica, pred parlamentarnim pragom pa so ostali liberalci FDP in levo Zavezništvo Sahre Wagenknecht BSW. Volilna udeležba je bila 82,5-odstotna, je razvidno iz podatkov nemške volilne komisije.
KIJEV - Ob obletnici ruske invazije so v znak podpore Ukrajini na obisku številni zahodni voditelji, med njimi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in večina članov Evropske komisije s predsednico Ursulo von der Leyen na čelu. Von der Leyen je napovedala pomoč Ukrajini v višini 3,5 milijarde evrov. Komisija je prav tako napovedala sveženj o energetski varnosti in integraciji za Ukrajino, ki bo med drugim do začetka leta 2027 omogočil priključitev trgov z električno energijo Ukrajine in Moldavije s trgom Evropske unije.
KIJEV - Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino, pozdravil tri leta upora in junaštva svoje države ter se zahvalil vsem, ki branijo in podpirajo Ukrajino. Ukrajinski obrambni minister Rustem Umerov je ob obletnici poudaril, da si celotna država prizadeva za zmago, ukrajinske sile pa da se borijo za vsak meter ozemlja. Pri tem je Zahod pozval, naj podpira Ukrajino, dokler zadnji ruski okupator ne zapusti države. Dodal je, da so izkušnje, ki jih je Ukrajina pridobila v zadnjih treh letih za Nato neprecenljive.
BRUSELJ - Zunanji ministri članic EU so sprejeli 16. sveženj sankcij proti Moskvi. Med drugim vključuje prepoved poslovanja z več ruskimi pristanišči in letališči, so sporočili s Sveta EU. Gre za letališča in pristanišča, ki se uporabljajo za transport brezpilotnih letalnikov, raket in z njimi povezane tehnologije, pa tudi za izogibanje cenovni kapici skupine G7, namenjeni omejevanju izvoza ruske nafte v tretje države. Slednjemu so prav tako namenjene sankcije proti ladjam, ki plujejo pod zastavami tretjih držav in ki jih Moskva izkorišča za izogibanje cenovni kapici. Sveženj vključuje še dodatne prepovedi na področju izvoza iz EU, tudi igralnih konzol za upravljanje dronov.
BRUSELJ - Z dogovorom z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom se morata strinjati tudi Ukrajina in Evropa, je glede pogovorov med ZDA in Rusijo o končanju vojne v Ukrajini povedala zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. O tem bo v torek v ZDA govorila tudi z ameriškim zunanjim ministrom Marcom Rubiem, je dejala pred zasedanjem zunanjih ministrov EU.
ANKARA - Rusija je pripravljena na pogajanja o vojni v Ukrajini, vendar se bo prenehala bojevati šele takrat, ko bo mirovni dogovor ustrezal Moskvi, je med obiskom v Ankari povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Turški zunanji minister Hakan Fidan je medtem podprl ameriško pobudo za končanje vojne med Ukrajino in Rusijo. Pri tem je poudaril, da bi pogovori morali vključevati obe sprti strani.
BRUSELJ - Zunanji ministri EU so začasno odpravili del gospodarskih sankcij proti Siriji, kjer so decembra uporniške skupine strmoglavile predsednika Bašarja al Asada. Kot so navedli na Svetu EU, so začasno odpravili sektorske ukrepe na področjih energetike, vključno z nafto, plinom in elektriko, ter prometa. Poleg tega so štiri sirske banke in letalsko družbo Syrian Arab Airlines umaknili s seznama pravnih subjektov, za katere velja zamrznitev premoženja. S tem želi unija podpreti vključujočo politično tranzicijo v Siriji, pa tudi njeno okrevanje in obnovo.
GAZA - Hamas ne bo sodeloval v pogovorih z Izraelom, dokler ta ne izpusti skupino palestinskih zapornikov v zameno za izraelske talce, ki jih je v soboto izpustilo gibanje, je včeraj dejal visoki uradnik Hamasa. Hamas glede tega še ni sprejel dokončne odločitve in se usklajuje s posredniki. Od 19. januarja je Hamas skupno izpustil 25 izraelskih talcev, pri čemer so borci večkrat uprizorili predstavo in z ujetniki paradirali pred zbrano množico prebivalcev Gaze, preden so jih predali.
MOSKVA - Po napadu ukrajinskih brezpilotnih letalnikov je v Rjazanu južno od Moskve zagorela rafinerija nafte. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je ruska zračna obramba ponoči nad ruskim ozemljem sestrelila več kot 20 ukrajinskih dronov. Ukrajina je v zadnjih mesecih okrepila zračne napade na energetske in vojaške objekte na ruskem ozemlju, kot poudarjajo v Kijevu, gre za odgovor na rusko neusmiljeno bombardiranje njenih mest in energetskega omrežja.
RIM - Papež Frančišek, ki se zaradi pljučnice že deset dni zdravi v rimski kliniki Gemelli, je preživel mirno noč in počiva, je sporočila tiskovna služba Svetega sedeža. Frančišek sicer zaradi pljučnice na obeh pljučnih krilih ostaja v kritičnem stanju in še naprej dobiva kisik. Sinoči so sporočili, da je zaradi kompleksne klinične slike in čakanja na to, da bo terapija začela učinkovati, težko napovedati nadaljnji potek.
MARSEILLE - Pri ruskem konzulatu v Marseillu na jugu Francije je odjeknila eksplozija. Po navedbah policije je storilec tri eksplozivne naprave odvrgel proti steni konzulata, dve od njih pa sta eksplodirali. V incidentu, ki se je zgodil ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino, ni bil nihče poškodovan. Rusko zunanje ministrstvo je v odzivu Pariz že pozvalo, naj v celoti razišče incident in okrepi varnost ruskih diplomatskih predstavništev.
ŽENEVA - Človekove pravice so kisik človeštva, je ob začetku zasedanja Sveta ZN za človekove pravice v Ženevi dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Po njegovih besedah avtokrati po svetu dušijo človekove pravice iz strahu pred resnično opolnomočenim ljudstvom. Svetovno soglasje o človekovih pravicah se krha pod težo avtoritarcev, samodržcev in oligarhov, pa je povedal visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk. Ob tem je opozoril na tektonske premike v mednarodni sferi in nevarnost vrnitve večjega števila diktatorjev na oblast.
WASHINGTON - Vse osebje, ki dela za ameriško agencijo za mednarodni razvoj Usaid, z izjemo zaposlenih na kritičnih položajih, bo od danes na administrativnem dopustu, piše na spletni strani agencije. Obenem bo nova ameriška administracija v agenciji odpustila okoli 1600 uslužbencev, zaposlenih v ZDA. Ugibanja o prihodnosti Usaida so se začela kmalu po vrnitvi Donalda Trumpa v Belo hišo, ko je novi predsednik ukazal začasno zamrznitev vseh oblik pomoči tujini za 90 dni, dokler ne bo opravljen pregled dejavnosti.
LUXEMBOURG - Letna inflacija v območju z evrom je bila januarja tudi po drugi oceni evropskega statističnega urada Eurostat pri 2,5 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke več kot decembra lani. V EU je bila inflacija pri 2,8 odstotka, potem ko je bila decembra pri 2,7 odstotka. Januarja 2024 je bila inflacija v območju z evrom 2,8-odstotna, v EU pa 3,1-odstotna, so danes spomnili pri Eurostatu.