Nov rekord v trajanju fuzijske plazme pomemben za prihodnost fuzijskih reaktorjev
Marseille, 20. februarja - V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo 1337 sekund oz. približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East, ki je kot prvi presegel mejo tisoč sekund oz. nekaj manj kot 18 minut, so sporočili s Slovenske fuzijske asociacije.
Francija.
Videoizsek plazme v tokamaku West v Franciji.
Foto: Inštitut za raziskave fuzije CEA-IRFM.
Kot je pojasnil raziskovalec na področju fuzije na Institutu Jožef Stefan Luka Snoj, ta napredek dokazuje, da se sposobnost nadzorovanja plazme izboljšuje, kar je ključno za razvoj delujočih fuzijskih reaktorjev prihodnosti, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.
Eksperimenti na napravi West potekajo v sodelovanju s konzorcijem Eurofusion in drugimi mednarodnimi laboratoriji. Del konzorcija Eurofusion je tudi Slovenska fuzijska asociacija.