Pregled - svet do 12. ure
Ljubljana, 17. februarja - Pregled dogodkov v svetu do 12. ure.
WASHINGTON/RIJAD/MOSKVA - Ameriški in ruski uradniki bodo v torek v Savdski Arabiji začeli mirovne pogovore o vojni v Ukrajini, so potrdili v Moskvi in Rijadu. Po navedbah virov blizu savdskih oblasti bodo pogovori med drugim namenjeni pripravam na srečanje voditeljev ZDA in Rusije na temo vojne v Ukrajini. Na teh pogovorih še ne bosta sodelovali niti Ukrajina niti Evropa. Državni sekretar ZDA Marco Rubio je pojasnil, da bi Kijev lahko sodeloval v poznejših "pravih pogajanjih".
PARIZ/LONDON - Voditelji več evropskih držav in institucij se bodo popoldne zbrali v Parizu na neformalnih pogovorih o evropski varnosti in vojni v Ukrajini. Po navedbah diplomatov se bo srečanje osredotočilo na to, kako lahko Evropa prispeva k trajnemu miru v Ukrajini, obenem pa poskrbi za lastno varnost. Več voditeljev, med njimi britanski premier Keir Starmer, ob tem ne izključuje napotitve vojakov v Ukrajino, če bo to potrebno za zagotovitev varnosti.
BUDIMPEŠTA - Madžarska je bila kritična do srečanja voditeljev evropskih držav, ki bodo v Parizu iskali skupni odgovor na novo ameriško politiko do Ukrajine. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je menil, da je njihov namen preprečiti mirovni dogovor za Ukrajino. Med povabljenimi so voditelji Nemčije, Združenega kraljestva, Italije, Poljske, Španije, Nizozemske in Danske ter predsednik Evropskega sveta, predsednica Evropske komisije in generalni sekretar Nata.
WASHINGTON/BRUSELJ - Oblasti v ZDA so v luči prizadevanj za končanje vojne v Ukrajini prejšnji teden evropskim zaveznicam poslale vprašalnik v šestih točkah. V njem med drugim sprašujejo, katere države so pripravljene prispevati k varnostnim jamstvom za Ukrajino, ali so pripravljene v Ukrajino poslati vojake za vzdrževanje miru, ter koliko vojakov bi lahko tja napotile in za koliko časa.
MÜNCHEN - Münchenska varnostna konferenca je bila evropska nočna mora, je v nedeljo ob zaključku tega mednarodnega dogodka povedal predsednik konference Christoph Heusgen. Dodal je, da ZDA pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa živijo na drugem planetu. Zavzel se je tudi za enotnost v Evropi glede mirovnih pogovorov o vojni v Ukrajini. Med Evropejci je sicer močno odmeval govor ameriškega podpredsednika JD Vancea, ki je podvomil v demokracijo in svobodo izražanja v Evropi.
BERLIN - Televizijsko soočenje štirih kanclerskih kandidatov na parlamentarnih volitvah v Nemčiji so v nedeljo zaznamovale predvsem migracije in gospodarstvo. Kandidati socialdemokratov (SPD), Zelenih, konservativne unije CDU/CSU in skrajno desne AfD so na televiziji RTL predvsem predstavljali svoje volilne programe, občasno pa so se tudi glasno sporekli. Kandidat CDU/CSU Friedrich Merz se je zavzel za koalicijo s SPD ali Zelenimi ter zavrnil sodelovanje s skrajno desnico.
BEJRUT - Izraelska vojska je po lastnih navedbah v nedeljo napadla vojaške objekte v Libanonu, v katerih naj bi oboroženo šiitsko gibanje Hezbolah hranilo orožje, pri mestu Hula na jugu Libanona pa naj bi ubila eno osebo. Vodja Hezbolaha Naim Kasem je medtem pozval k dokončnemu umiku izraelskih sil iz Libanona do torka, ko se bo iztekel rok za uresničitev dogovora o prekinitvi ognja, sklenjenega novembra lani.
TEHERAN - Iran je obsodil izjave izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, ki je v nedeljo med obiskom državnega sekretarja ZDA Marca Rubia v Jeruzalemu dejal, da bo Izrael s podporo ZDA "dokončal delo" proti Iranu. Teheran je grožnje izraelskega premierja označil za kršitev Ustanovne listine ZN. Rubio in Netanjahu sta se tudi strinjala, da Iranu ne bi smeli dovoliti dostopa do jedrskega orožja, medtem ko Teheran napoveduje nadaljnji razvoj miroljubnega jedrskega programa.
WASHINGTON - Urad za vladno učinkovitost (Doge), ki ga vodi milijarder Elon Musk, želi pridobiti dostop do sistemov ameriške zvezne davčne uprave IRS, ki vsebujejo podrobne podatke o financah in premoženju milijonov prebivalcev ZDA. Zahteva urada je sprožila skrb tako med nekaterimi člani vlade ZDA kot tudi med strokovnjaki za zasebnost. Slednji opozarjajo, da bi bil dostop urada do zasebnih podatkov davkoplačevalcev lahko izredno nevaren.
PEKING - Kitajski predsednik Xi Jinping se je srečal z vodilnimi kitajskimi podjetniki. Tema pogovorov uradno ni znana, je pa Xi v preteklosti na tovrstnih srečanjih večkrat naznanil ukrepe za podporo zasebnemu sektorju. Poleg ustanoviteljev podjetij Huawei in BYD je na srečanju sodeloval tudi soustanovitelj Alibabe Jack Ma, ki se je pred leti po zapletu z regulatorji umaknil iz javnega življenja.
SEUL - Kitajske aplikacije generativne umetne inteligence DeepSeek v Južni Koreji ni več mogoče namestiti na naprave, saj pristojni preverjajo, kako aplikacija zbira podatke uporabnikov. Tisti, ki imajo aplikacijo nameščeno, jo lahko še naprej uporabljajo, vendar južnokorejska agencija za varstvo podatkov svetuje previdnost pri njeni uporabi. Kitajske oblasti medtem pozivajo Južno Korejo, naj ne politizira tehnologije.
BRUSELJ - V streljanju na postaji podzemne železnice Clemenceau v bruseljskem okrožju Anderlecht se je v soboto zgodil strelski napad, v katerem je bil ubit 19-letnik, je v nedeljo potrdilo bruseljsko tožilstvo. Gre za zadnjega v nizu nasilnih incidentov, ki jih lokalne oblasti pripisujejo spopadom med kriminalnimi tolpami. Bruseljsko tožilstvo je že odprlo preiskavo, sobotni umor pa povezalo s trgovino s prepovedanimi drogami.