V Galeriji Vžigalica eden najbolj znanih-neznanih ameriških umetnikov John Fekner

Ljubljana, 9. decembra - V Galeriji Vžigalica bodo jutri odprli razstavo Johna Feknerja, enega, kot so zapisali, najbolj znanih-neznanih ameriških umetnikov. Pod naslovom Samo John ... in tako naprej bo razkrila 60-letno bogato, a spregledano ustvarjanje umetnika s slovenskimi koreninami; umetnikov oče se je namreč rodil v Ljubljani.

Ljubljana, Galerija Vžigalica. V Galeriji Vžigalica so odprli retrospektivno-dokumentarno razstavo ameriškega umetnika Johna Feknerja z naslovom Samo John. Foto: Kaja Šoštarec/STA

Ljubljana, Galerija Vžigalica.
V Galeriji Vžigalica so odprli retrospektivno-dokumentarno razstavo ameriškega umetnika Johna Feknerja z naslovom Samo John.
Foto: Kaja Šoštarec/STA

Fekner se ukvarja s temami, kot so nadzor množičnih medijev, digitalna zasvojenost, korporativni pohlep in kemično okoljsko opustošenje in hkrati javnost osvešča o avtohtonih ljudstvih, ki so bila izrinjena s širšega območja New Yorka. Po besedah kuratorja razstave Janija Pirnata je bil v 70. in v 80. letih del newyorške umetniške scene in je razstavljal z umetniki, kot so Don Leicht, Keith Haring in David Wojnarowicz. Njegove izjave so bile vedno glasne in na pravih mestih, sam je po lastni izbiri ostal bolj ali manj anonimen.

tv/mlj/mlj
© STA, 2024