SOS za vode: Hudinja onesnažena s sulfatom in težkimi kovinami
Celje, 17. maja - Med vodotoki na Celjskem izstopa Hudinja, ki je onesnažena s sulfatom. Po oceni Arsa se je sicer povprečna letna koncentracija tega posebnega onesnaževala v reki lani občutno zmanjšala glede na leti 2020 in 2022, a še vedno presega mejno vrednost 150 miligramov sulfata na liter vode. Reka je onesnažena tudi s težkimi kovinami.
Vojnik.
Reka Hudinja v Vojniku.
Foto: Wikipedia
Hudinja je dolga 32 kilometrov, teče pa skozi gosto poseljeno vzhodno obrobje Celja in tamkajšnje industrijsko območje do izliva v Voglajno v Celju. Na tej poti je tudi Cinkarna Celje. V cinkarni so pojasnili, da se v njihovi odpadni vodi nahaja sulfat, a v meji, ki je določena s topnostjo sadre v vodi.
Tudi po navedbah Arsa monitoring odpadnih vod kaže, da cinkarna glede emisij snovi in toplote vode okolja ne obremenjuje čezmerno in da obratuje skladno z obstoječim okoljevarstvenim dovoljenjem.