Na Gorenjskem zagotavljanje dostopnosti in sanacija, na Koroški Beli alarm za plaz
Škofja Loka/Jesenice, 5. avgusta - Po petkovih poplavah je današnja noč na Gorenjskem minila mirneje, razen za prebivalce Koroške Bele, ki jih zaradi premikov na plazu zbudil alarm. Povsod po regiji se narasle vode umikajo, tako bo danes poudarek na čiščenju objektov in na zagotovitvi dostopa do še odrezanih zaselkov, ponovno pa je možen dostop do Poljanske doline.
Kot je za STA povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, se je ponoči na Koroški Beli sprožil sistem javnega alarmiranja, saj je bilo zaznano plazenje na plazu Urbas. Prebivalci so se z območja umaknili, a so se nato začeli vračati domov.
Poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Jesenice Igor Arh je za STA pojasnil, da se je nekaj čez 3. uro sprožil alarm na zgornjih zankah plazu Urbas. Ob jutranjem svitu so pričeli opravljati pregled stanja na terenu. Ugotovili so, da je prišlo do površinske splazitve, ekipe pa še vedno pregledujejo teren zaradi preverbe morebitnih sprememb.
Zjutraj razglašena splošna nevarnost je trenutno preklicana. Krajani Koroške Bele so preko dneva lahko na svojih domovih, zvečer pa bo z alarmom preventivno razglašena evakuacija, ki bo veljala od 20. do 7. ure.
Na Občini Jesenice krajanom svetujejo, da si za naslednjo noč poiščejo prenočišča izven vasi, s strani občinskega štaba Civilne zaščite pa bo za tiste, ki bodo to potrebovali, organizirana tudi sprejemna točka za prenočišče. Kot je povedal Arh, se bodo ljudje lahko namestili v Osnovno šolo Prežihovega Voranca Jesenice, kjer jim bodo v telovadnici zagotovili prenočišča.
Arh opozarja krajane, naj bodo pozorni na morebitne spremembe in navodila pristojnih ter naj ne hodijo opazovat dogajanja na plaz in naj se izogibajo nevarnim mestom.
S plazovi se bodo danes ukvarjale intervencijske službe tudi drugod po Gorenjskem, kjer so se narasle vode že umaknile. "Sedaj bomo počasi prišli v fazo izčrpavanja vode, čiščenja in sanacije stanovanjskih objektov, da bodo ti primerni za življenje," je povedal Šmid in ocenil, da jih čaka še dan ali dva dela.
Ljudje, katerih objekti niso primerni za bivanje, so se nastanili pri sorodnikih. Marsikje na širšem škofjeloškem območju pa se gasilci do posameznih zaselkov in hiš še niso uspeli prebiti, je pa s prebivalci vzpostavljena komunikacija, je povedal Šmid in zagotovil, da nihče ni ogrožen.
Poveljnik Gasilskega poveljstva Škofja Loka Tomaž Ažbe je izpostavil, da so imeli ponoči kar srečo z vremenom, danes pa jih čaka nadaljevanje dela od petka. Po občini je na terenu 125 gasilcev, na delu so tudi loška komunala in civilna zaščita, vključili so tudi gorsko reševalno službo. "Smo v polnem pogonu. Dela bodo danes potekala še cel dan. Nadaljevali bomo s takim tempom kot včeraj," je zagotovil.
Pojasnil je, da je voda upadla, odvija se prečrpavanje vode iz objektov, stekli pa bodo tudi ogledi objektov zaradi nevarnosti zemeljskih plazov. Nadaljevali bodo tudi s prebijanjem do nekaterih območij, zlasti posameznih dolin in grap, do katerih v petek zaradi neprevoznosti cest niso mogli priti. Tako bodo zagotovili ustrezno oskrbo tudi tamkajšnjim prebivalcem.
Šmid je kot ključno izpostavil, da je ponovno vzpostavljena cestna povezana med Škofjo Loko in Poljansko dolino. Most pri Brodeh je sicer poškodovan in zaprt, vendar pa je urejen obvoz po lokalni cesti Zminec-Brode-Gabrk.
Po dokaj mirni noči se odpravljanje posledic ujme nadaljuje tudi v Poljanski dolini. Člani Civilne zaščite in predstavniki občinskega gasilskega poveljstva so se zjutraj sestali z vsemi poveljniki gasilskih društev v občini Gorenja vas - Poljane, ocenili stanje in preverili žarišča po občini, na katerih tudi danes že od jutra delujejo vse razpoložljive enote.
Kot so sporočili, je najhuje v Gorenji vasi in Poljanah z okolico. Več krajev in številne domačije so zaradi plazov še vedno odrezane od povezav z dolino. Ob 13. uri bo v Gorenji vasi novinarski konferenca.
Z delom nadaljujejo tudi na drugih prizadetih območjih Gorenjske, med drugim v Begunjah, v Tržiču in v Cerkljah.