Stranke začele priprave na predčasne volitve, v SDS in DeSUS ne izključujejo pogovorov

Ljubljana, 30. januarja - Organi strank SDS, DeSUS in SD so danes govorili o naslednjih korakih po odstopu premierja Marjana Šarca. Izvršilni odbor SDS je potrdil evidentirane kandidate za predčasne volitve, puščajo pa odprte možnosti za resne pogovore z drugimi strankami. V DeSUS so na pogovore o morebitni novi vladi, če bodo nanje povabljeni, pripravljeni, organi stranke pa so danes tudi sklenili, da DeSUS začenja s pripravami na predčasne volitve. Predsedstvo SD je danes oblikovalo volilni štab.

Ljubljana.
Volitve, volišče, oddaja glasu, volivka.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA

Po neuradnih informacijah naj bi SDS poslala vabila za pogovore potencialnem koalicijskim partnerjem. Na vprašanje, ali bodo to storili, je poslanka Jelka Godec odgovorila, da so bili vedno odprti za te zadeve in ni nobenih težav. Prvak SDS Janez Janša izjav po seji izvršilnega odbora ni dal.

Vodja poslanske skupine Daniel Krivec pa je ob odhodu v izjavi pojasnil, da so dali na mizo vse mogoče opcije, niso pa sprejeli nobenih odločitev, saj bodo počakali, da se tudi druge stranke odločijo. Za zdaj SDS dela naprej na pripravah za volitve, vse končne odločitve pa bodo sprejeli, ko bodo dobili povratne informacije od drugih strank.

Spomnil je, da so imeli vrata vedno odprta, treba pa je najti konkretne sklepe pri drugih strankah in na osnovi tega bodo lahko resno odločitev v nadaljevanju sprejeli tudi v SDS.

Volilni štab in kandidature imajo po besedah Krivca formirane že pol leta, danes so popolnjevali le še manjkajoče. Glede drugih strank pa je dejal: "Vrata pri nas so odprta, zdaj so oni na potezi. Nismo mi v preteklosti izključevali, ampak kdo drug. Zdaj je on na potezi, da naredi nek korak."

Na vprašanje, ali je njihov pogoj, da potencialni vladi predseduje Janša, je Krivec odgovoril, da je po njegovem mnenju oz. kar njega zadeva, to edina opcija - ali pri zdajšnjih volitvah ali v nadaljevanju. "Mi v tem trenutku boljšega kandidata nimamo, zaenkrat pa smo še vedno največja stranka z največ poslanci. Mislim, da kakšna druga opcija v tem trenutku ne pride v poštev," je pojasnil.

Zatrdil je, da glede morebitnega oblikovanja nove vlade nimajo nobenih pomislekov. Poudaril pa je, da mora biti vlada trdna, s polnimi pooblastili, in končati mandat, torej ne govorijo o nobeni začasni vladi. Po njegovih besedah namreč še vedno veljajo rezultati volitev, SDS ima legitimen rezultat in na osnovi tega lahko s tem tudi nadaljujejo. "A je to odvisno predvsem od drugih partnerjev, ne toliko od nas," je dejal.

Po besedah predsednice DeSUS Aleksandre Pivec nameravajo v skladu z današnjimi sklepi, ki sta jih soglasno sprejela tako izvršni odbor kot svet stranke, takoj oblikovati volilni štab in začeti z aktivnostmi na terenu za predčasne volitve, ki so tudi njihova prednostna izbira.

Če bodo povabljeni na pogovore o novi koaliciji, bodo po besedah Pivčeve jasno povedali svoje zahteve in prioritete. Kakšne bodo te, bodo, kot je dejala, dorekli, če bo do pogovorov prišlo: "Bodo pa vse odločitve na koncu sprejete na organih stranke."

Glede morebitne vlade se sama ni pogovarjala še z nikomer, čeprav po njenih besedah po hodnikih krožijo različne informacije. O tem, kdo bi moral voditi vlado, da bi šli vanjo, pa danes ni bilo govora. Kot je pojasnila, je dobila samo mandat, da se v primeru vabila na oblikovanje katere koli druge vlade o tem začne pogovarjati. Dodala pa je, da ima mandat za pogajanja izključno ona.

Pogovorov - niti formalnih niti neformalnih - o sodelovanju v morebitni novi koaliciji ni imel niti vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša. "Je pa res, da mimika obraza včasih pove marsikaj," je dejal. Kaj več pa ni povedal.

Sam meni, da je za stranko trenutno najpomembneje, da se začne pripravljati na volitve, "če se bo oblikovala kakšna koalicija, naj bo to leva ali desna, pa moramo poslušati in v teh razpravah tudi sodelovati". "Kaj se bo zgodilo potem, pa v tem trenutku ne more odgovoriti nihče," je dejal po seji izvršnega odbora in sveta stranke.

V DeSUS se pri tem po njegovih besedah ne bodo ponujali nikomur. "Če nas bo kdo potreboval in bo to v korist države, pa se bomo priključili," je dejal.

V SD so že takoj po Šarčevem odstopu zavzeli za čimprejšnje volitve. Danes pa je predsedstvo stranke začelo priprave na morebitne predčasne volitve v DZ. Vzpostavili so volilni štab, začenjajo pa tudi z izborom kandidatov za poslance, je po seji povedal predsednik stranke Dejan Židan. Na morebitnih predčasnih volitvah pričakujejo "bistveno rast" stranke.

Židan je še poudaril, da po razpadu vlade niso bili čustveni, ampak jezni. "Bili smo jezni, ker zaradi razpada ministrske ekipe LMŠ in odhoda vlade ne bomo realizirali nekaterih obljub ter zakonskih projektov, ki so bili že pripravljeni," je poudaril Židan. Ob tem je spomnil na že pripravljeno medijsko zakonodajo, ureditev stanovanjske politike, dolgotrajne oskrbe in resolucijo o podnebni krizi.

Pričakuje, da bo po predčasnih volitvah mogoče sestaviti levo ali levosredinsko vlado. Ponovil je, da se bodo v SD, če bodo vodili vlado, "do koalicijskih partnerjev obnašali s spoštovanjem".

Ponovil je tudi stališče, da sedanja volilna zakonodaja omogoča izvedbo legalnih in legitimnih volitev.

sag/tvr/td
© STA, 2020