Uporabniško ime
Geslo

Še nimate uporabniškega imena in gesla?
Registrirajte se.

Pomoč

Evropsko komisijo od leta 1958 vodilo 12 predsednikov

pripravila Sara Erjavec Tekavec

Bruselj, 14. julija - Nemka Ursula von der Leyen naj bi postala prva ženska na čelu Evropske komisije. Doslej je komisijo vodilo 12 predsednikov. Prvi predsednik Evropske komisije, takrat še v okviru Evropske gospodarske skupnosti, je leta 1958 postal Walter Hallstein. STA objavlja seznam dosedanjih predsednikov komisije.

1. januar 1958 - 30. junij 1967 - Prvi predsednik Evropske komisije je postal Nemec Walter Hallstein (1901-1982) iz Evropske ljudske stranke (EPP). Prvi in doslej edini Nemec na tem položaju, tedaj še v okviru Evropske gospodarske skupnosti, velja za enega od 11 ustanovnih očetov Evropske unije. S položaja je odšel po drugem mandatu po sporu s francoskim predsednikom Charlesom de Gaullom.

30. junij 1967 - 1. julij 1970 - Belgijec Jean Rey (1902-1983) iz tedanje liberalne stranke ELDR, kasneje Alde, je pred nastopom položaja predsednika komisije služil kot prvi evropski komisar za zunanje zadeve. Bil je prvi predsednik Evropske komisije po združitvi izvršilnih organov oz. pogodbi o združitvi.

1. julij 1970 - 1. marec 1972 - Konservativni politik Franco Maria Malfatti (1927-1991) je bil predvsem aktiven v domači Italiji in je celo odstopil s položaja v Bruslju, da je lahko kandidiral v domovini. V času njegove komisije so med drugim začeli pristopna pogajanja z Dansko, Irsko, Norveško in Združenim kraljestvom.

1. marec 1972 - 5. januar 1973 - Nizozemskega socialdemokrata Sicca Mansholta (1908-1995) so izbrali za naslednika Malfattija. Kot mladi kmet se je pridružil nizozemskemu uporniškemu gibanju v času nacizma in po drugi svetovni vojni postal aktiven v politiki. Med njegovim vodenjem komisije, ki je trajalo le 310 dni, je leta 1973 prišlo do prve širitve povezave.

5. januar 1973 - 5. januar 1977 - Evropski progresivni demokrat Francois-Xavier Ortoli (1925-2007) je eden od dveh Francozov, ki sta doslej vodila Evropsko komisijo. Njegova komisija je bila prva po širitvi, in to v času naftne krize leta 1973 in turške zasedbe Cipra.

5. januar 1977 - 19. januar 1981 - Laburist Roy Jenkins (1920-2003) je bil prvi Britanec na čelu Evropske komisije in glede na brexit verjetno tudi zadnji. V času njegove komisije je začel delovati evropski monetarni sistem, bil pa je tudi prvi, ki je predstavljal skupnost na vrhu G8.

19. januar 1981 - 6. januar 1985 - Prvi od treh Luksemburžanov na vrhu Evropske komisije Gaston Thorn (1928-2007) je nastopil položaj kljub nasprotovanju Francije in Velike Britanije. Thornova komisija je delovala v času ekonomske in politične krize, kljub temu je liberalcu uspelo postaviti nekaj temeljev za nadaljnjo širitev skupnosti.

6. januar 1985 - 24. januar 1995 - Drugi francoski predsednik Evropske komisije Jacques Delors (rojen leta 1925) iz vrst socialdemokratov je bil na položaju rekordnih deset let. Njegova komisija velja za eno najuspešnejših na področju evropske integracije, saj je med drugim postavila temelje za enotni trg. Komisija v njegovem zadnje mandatu je bila prva po uveljavitvi maastrichtske pogodbe leta 1993.

24. januar - 15. marec 1999 - Konservativni Luksemburžan Jacques Santer (1937) je postal predsednik Evropske komisije po kompromisu med Veliko Britanijo in nemško-francoskim zavezništvom. V Evropskem parlamentu, ki ni bil zadovoljen s postopkom izbire predsednika komisije, je dobil komaj dovolj glasov. Po nizu očitkov zaradi korupcije določenih evropskih komisarjev in uvedbi preiskave, v kateri so sicer večino komisarjev oprali krivde, je Santer skupaj s celotno komisijo odstopil. Za začasnega predsednika so za pol leta potrdili podpredsednika Manuela Marina (1949-2017) iz Španije.

17. september 1999 - 22. november 2004 - Po skoraj 30 letih je predsednik Evropske komisije znova postal Italijan. Liberalni nekdanji premier Romano Prodi (1939) je vodil komisijo v času največje širitve, ko se je uniji leta 2004 pridružila tudi Slovenija. V tem času je z amsterdamsko pogodbo komisija dobila dodatna pooblastila, nekateri mediji pa so Prodija označevali za prvega "premierja" Evropske unije.

22. november 2004 - 1. november 2014 - Portugalec Jose Manuel Barroso (1956) je vodenje Evropske komisije prevzel, potem ko so voditelji EU pri imenovanju kandidata prvič upoštevali rezultate evropskih volitev, na katerih je zmagala EPP. Njegova komisija je delovala v času sprejemanja lizbonske pogodbe in grške finančne krize.

1. november 2014 - predvidoma 31. oktober 2019 - Konservativni Luksemburžan Jean Claude-Juncker (1954) je po lastnih besedah prvi in zadnji spitzenkandidat, ki ga je Evropski svet predlagal za predsednika komisije. Že ob začetku mandata se je moral spopasti z afero Luxleaks o izogibanju plačilu davkov v Luksemburgu. Mandat njegove komisije pa sta med drugim zaznamovala begunska kriza in brexit.

set/np
© STA, 2019