Volilni pregled - 5. teden

Prvi krog volitev predsednika republike še ni prinesel končnega zmagovalca, za izvolitev novega predsednika republike bo potreben še drugi krog. V njem se bosta 13. novembra pomerila Anže Logar, ki ga je na prvo volilno nedeljo, 23. oktobra, podprlo 33,95 odstotka volivcev, in Nataša Pirc Musar, za katero je glasovalo 26,87 odstotka, kažejo delni neuradni izidi volitev. Prvi teden volilne bitke drugega krogaje bil sicer miren in je minil bolj v znamenju analize rezultatov.

Med sedmimi kandidati se je na tretje mesto uvrstil Milan Brglez (15,43 odstotka), sledijo Vladimir Prebilič (10,64 odstotka), Sabina Senčar (5,95 odstotka), Janez Cigler Kralj (4,36 odstotka) in Miha Kordiš (2,80 odstotka).

Prvega kroga volitev se je po zadnjih neuradnih podatkih udeležilo 51,27 odstotka volilnih upravičencev.

Logar se je v prvem odzivu na rezultat volitev zahvalil vsem volivcem za oddan glas. Dosežen odstotek podpore je po njegovem mnenju potrditev, da je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih. Dejal je, da pred drugim krogom Logar pričakuje vsebinsko razpravo.

Drugouvrščena Pirc Musarjeva pa je po znanih rezultatih ocenila, da bo v drugem krogu zagotovo šlo za spopad vrednot. "Veselim se drugega kroga, veselim se finala," je poudarila. Verjame sicer, da je prišel čas za prvo žensko predsednico. Kot je dejala, je na drugi krog pripravljena, saj se ne bo spreminjala in bo še naprej zagovarjala iste stvari.

Prvak SDS Janez Janša po prvem krogu predsedniških volitev sicer upa, da bo pred drugim krogom prihajalo do tekmovanja med vizijama kandidatov o prihodnosti Slovenije. Če bo prišlo do spopada vrednot, kot je napovedala Pirc Musar, pa bodo na eni strani vrednote slovenske osamosvojitve in ustavnosti, na drugi strani pa vrednote davčnih oaz, je dodal.

Predsedniški kandidat koalicijskih Gibanja Svoboda in SD Brglez, ki je zasedel tretje mesto, je v prvem odzivu dejal, da ni razočaran. Kot ključno je ob tem ocenil povezovanje Gibanja Svoboda in SD. Po Brglezovem mnenju izid tudi ni nezaupnica koaliciji, saj so to predsedniške, in ne parlamentarne volitve. "Projekt, ki smo ga začeli s povezovanjem Socialnih demokratov in socialnih liberalcev se bo nadaljeval in bo še kako vplival na politiko v Sloveniji," je prepričan.

Premier in prvak Gibanja Svoboda Robert Golob je izpostavil, da je skupni predsedniški kandidat odlična popotnica ne samo za te volitve, ampak je s tem tudi koalicija bolj trdna. Stranka bo v drugem krogu podprla Pirc Musarjevo.

Tudi predsedstvo SD je v četrtek sklenilo, da stranka v drugem krogu predsedniških volitev podpre Natašo Pirc Musar. Predsednica stranke Tanja Fajon je sicer dejala, da so si s predsedniškim kandidatom Brglezom želeli več. A tudi sama ocenjuje, da je ta izkušnja še bolj utrdila in povezala obe stranki za trdno sodelovanje naprej.

Tudi preostali kandidati, ki se niso uspeli uvrstiti v drugi krog, so bili zadovoljni z opravljenim delom. Prebilič, ki je kandidaturo vložil s podporo zunajparlamentarne stranke Vesna, je poudaril, da je bilo zanj kot kandidata brez strankarske podpore ter podpore kapitala in drugih elit bistveno težje. "A vendar - bili smo kar pogumni," je še ocenil.

"Zelo smo zadovoljni. To niso odstotki, to je številka, to so ljudje, za vsakim glasom stoji človek, kar pa ni več tako zanemarljivo," pa je dejala Senčarjeva.

Predsedniški kandidat NSi Cigler Kralj je ocenil, da so volivci glasovali taktično. "Na desni sredini sva bila dva močna kandidata in očitno se je volilno telo odločilo za taktično glasovanje," je dejal.

Podobno je ocenil tudi prvak stranke Matej Tonin. V stranki so po analizi sicer slabega rezultata na seji sveta sicer ocenili, da je Cigler Kralj v kampanji povečal vidnost NSi in okrepil njeno javno podporo. NSi bo v drugem krogu predsedniških volitev podprla Anžeta Logarja.

Še slabše se je odrezal Kordiš, ki je po objavljenih izidih dejal, da so se v Levici v kampanjo podali, da pokažejo mesto predsednika republike kot "mesto, s katerega se je treba postaviti in voditi za solidarno prihodnost, da damo glas ljudem, ki glasu v naši družbi nimajo, torej delavci in delavke". Ocenjuje, da so bili pri tem uspešni in da je bila kampanja pred njegovim vstopom dolgočasna in oropana vsebine.

Koordinator stranke Luka Mesec pa je poudaril, da pri tokratnih predsedniških volitvah ne gre zgolj za izbiro posameznika, pač pa tudi človeka, ki bo v svojem mandatu za imenovanje predlagal šest ustavnih sodnikov, prav tako človeka, ki ima precejšen vpliv na to, kako je Slovenija predstavljena v tujini. Ob tem je na novinarsko vprašanje dejal, da ni možnosti, da bi stranka v 2. krogu podprla Logarja.

DVK je oddanim glasovom v nedeljo ta teden sicer prištela še rezultate glasovanja po pošti iz Slovenije, po praznikih, 2. novembra, pa bodo prešteli tudi glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine.

Najuspešnejša kandidata se bosta torej pomerila v drugem krogu volitev, do tedaj pa ju čaka še tritedenska kampanja, v kateri bosta oba poskušala nagovoriti volivce, ki so v prvem krogu glasovali za druge kandidate ali pa so ostali doma.

Prvi povolilni teden je minil mirno, brez pravih dvobojev. Sta se pa oba kandidata ta teden oglasila in obsodila napad na direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač.

Petletni mandat bo novoizvoljeni predsednik oziroma predsednica nastopil 23. decembra, saj se aktualnemu predsedniku Borutu Pahorju mandat izteče dan prej. Še prej bo novoizvoljeni predsednik zaprisegel pred državnim zborom.