Umrl krvodajalec, ki je rešil življenja 2,4 milijona otrok
Sydney, 4. marca - V Avstraliji je umrl James Harrison, eden najbolj uspešnih krvodajalcev na svetu, saj je njegova krvna plazma rešila življenja več kot 2,4 milijona otrok, poroča britanski BBC. Njegova družina je včeraj sporočila, da je umrl 17. februarja med spanjem v domu starejših v avstralski zvezni državi Južni Novi Wales. Star je bil 88 let.
V Avstraliji je bil znan kot moški z zlato roko, saj je njegova kri vsebovala redko protitelo anti-D, ki ga uporabljajo pri izdelavi zdravila, ki ga dajejo nosečnicam, pri katerih obstaja nevarnost, da bi njihova kri napadla njihove še nerojene otroke.
Gre za stanje med nosečnostjo, ko so materine rdeče krvničke nezdružljive z otrokovimi. Materin imunski sistem zato doživlja otrokove rdeče krvničke kot grožnjo in proizvaja protitelesa, s katerimi jih napada. To lahko resno škoduje otroku.