Pregled - Slovenija do 15. ure
Ljubljana, 15. februarja - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije do 15. ure.
LJUBNO OB SAVINJI - Slovenska smučarska skakalka Nika Prevc je pred 10.000 gledalci osvojila prvo od dveh domačih tekem svetovnega pokala na Ljubnem ob Savinji. V finalu je po 95 m dolgem skoku ugnala Nemko Selino Freitag in tretjeuvrščeno Norvežanko Theo Minyan Bjoerseth.
LJUBLJANA - Veljati je začel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino. Namen je omiliti posledice zvišanja omrežnine v zimski sezoni, predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke.
LJUBLJANA - Služba vlade za zakonodajo pripravlja predlog zakonske ureditve novega načina izdajanja uradnega lista. Predvideno je, da uradni list ne bo več zbirka predpisov in drugih aktov s kazalom, temveč se bo vsak predpis ali drugi akt objavil posamično kot verodostojni uradni list na spletišču Pravno-informacijski sistem RS.
WASHINGTON - Slovenska podjetja imajo na ameriškem trgu kljub motnjam in negotovostim, ki jih povzroča množica ukrepov ameriškega predsednika Donalda Trumpa, še naprej možnosti za dobro delovanje, so menili zbrani na poslovne konferenci, ki so jo v Washingtonu v petek organizirali Ameriško-slovenski klub, Gospodarska zbornica Slovenije in veleposlaništvo v ZDA.
LJUBLJANA - Razmere na trgu dela so na splošno že nekaj časa ugodne, se je pa v letu dni občutno zvišala brezposelnost med mladimi. Januarja je število registriranih brezposelnih mladih medletno poraslo za 5,1 odstotka, njihov delež med vsemi brezposelnimi pa za 0,8 odstotne točke. Rast je predvsem posledica večjega priliva in počasnejšega zaposlovanja.
LJUBLJANA - Mladi so imeli še drugi dan zapored možnost nabiranja informacij o nadaljnjem šolanju. Za lažjo odločitev so na fakultetah in srednjih šolah pripravili predstavitve programov. Za univerzitetno izobraževanje je v prihodnjem študijskem letu na voljo skupaj 20.442 vpisnih mest, na višjih šolah 12.086, na srednjih pa 26.008.
LJUBLJANA - Letošnji mednarodni dan boja proti otroškemu raku, ki ga obeležujemo danes, so v društvu Junaki 3. nadstropja posvetili osveščanju o dolgoletnih posledicah otroškega raka. Te lahko vključujejo več kot en del telesa ali več kot en organski sistem, lahko so zelo blage ali pa tudi zelo hude, so zapisali na svoji spletni strani.
BERLIN - Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v petek v okviru mednarodnega filmskega festivala Berlinale udeležila premiere filma Kaj ti je deklica režiserke Urške Djukić. Film je odprl nov uradni tekmovalni program Perspektive. Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, se ministrica od četrtka mudi na tridnevnem delovnem obisku v Berlinu.
LJUBLJANA - Jutro in dopoldne sta na Primorskem postregla z močno burjo. Sunki na posameznih odsekih Vipavske doline so dosegali hitrost tudi nad 100 kilometrov na uro, so za STA povedali na Agenciji RS za okolje. Kot pričakujejo, se bo burja sredi dne umirila. Zaradi močnega vetra je še vedno zaprta primorska avtocesta med priključkoma Kastelec in Kozina proti Ljubljani, je razvidno iz objave prometnoinformacijskega centra.