WHO po napovedi izstopa ZDA znižuje stroške

Ženeva, 24. januarja - Svetovna zdravstvena organizacija - WHO - bo znižala stroške in ponovno pretehtala, kateri zdravstveni programi bi morali imeti prednost, potem ko je novi ameriški predsednik Donald Trump napovedal umik ZDA iz organizacije, je včeraj v internem dopisu osebju zapisal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ljubljana. Zastava Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Zastava Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Opozoril je, da se je zaradi Trumpove napovedi finančni položaj organizacije še bolj zaostril ter povzročil veliko zaskrbljenost in negotovost pri zaposlenih. V odgovor bodo po njegovih besedah v organizaciji zamrznili zaposlovanje, razen na najbolj kritičnih področjih, znatno pa bodo tudi zmanjšali potne stroške.

ZDA so največja donatorica organizacije. Že v času prvega mandata Trumpa leta 2020 so sprejele ukrepe za izstop iz WHO, a je njegov naslednik Joe Biden po nastopu predsedniškega položaja leta 2021 izstop preklical.

vr/mc/vr
© STA, 2025