Slovenski fizik Marcos Bavdaž prejel prestižno nagrado Ese za razvoj inovativne optike

Ljubljana, 24. decembra - Slovenski fizik Marcos Bavdaž, ki na Nizozemskem vodi oddelek za razvoj naprednih tehnologij za prihodnje znanstvene odprave Evropske vesoljske agecnije, je minuli teden v Parizu prejel nagrado generalnega direktorja agencije za inovacije v znanosti in tehnologiji. Priznanje je prejel za razvoj optike iz silicijevih por za Esino misijo NewAthena, ki bo močno vplivala na vsa področja astrofizike.

Francija, Pariz. Slovenski fizik Marcos Bavdaž, ki na Nizozemskem vodi oddelek za razvoj naprednih tehnologij za prihodnje Esine znanstvene odprave, je minuli prejel nagrado generalnega direktorja Ese za inovacije in preobrazbo na področju znanosti in tehnologije. Foto: osebni arhiv

Francija, Pariz.
Slovenski fizik Marcos Bavdaž, ki na Nizozemskem vodi oddelek za razvoj naprednih tehnologij za prihodnje Esine znanstvene odprave, je minuli prejel nagrado generalnega direktorja Ese za inovacije in preobrazbo na področju znanosti in tehnologije.
Foto: osebni arhiv

Francija, Pariz. Slovenski fizik Marcos Bavdaž, ki na Nizozemskem vodi oddelek za razvoj naprednih tehnologij za prihodnje Esine znanstvene odprave, je minuli prejel nagrado generalnega direktorja Ese za inovacije in preobrazbo na področju znanosti in tehnologije . Foto: osebni arhiv

Francija, Pariz.
Slovenski fizik Marcos Bavdaž, ki na Nizozemskem vodi oddelek za razvoj naprednih tehnologij za prihodnje Esine znanstvene odprave, je minuli prejel nagrado generalnega direktorja Ese za inovacije in preobrazbo na področju znanosti in tehnologije .
Foto: osebni arhiv

NewAthena bo največji rentgenski observatorij, kar so jih kadarkoli zgradili. Bavdaževa inovativna optika pa je ključna za to misijo, saj omogoča izjemno zmogljivo opazovanje vesolja.

Observatorij naj bi izstrelili okoli leta 2037 z evropsko raketo Ariane 6. Omogočil bo študije širokega spektra astronomskih pojavov, od izbruhov žarkov gama, črnih lukenj, Jupitrovega severnega sija, do kometov v našem Osončju.

lu/akt
© STA, 2024