Nobelov nagrajenec za mir pozval mlade k boju proti jedrskemu orožju

Oslo, 10. decembra - Japonska organizacija Nihon Hidankyo, ki zastopa preživele žrtve napadov z jedrsko bombo v Nagasakiju in Hirošimi leta 1945, je ob prejemu Nobelove nagrade za mir na današnji slovesnosti v Oslu izpostavila, da se morajo mladi boriti za svet brez jedrskega orožja, saj je to orožje sedaj mnogokrat močnejše kot v preteklosti.

Norveška, Oslo. Predstavniki organizacije Nihon Hidankyo Terumi Tanaka, Shigemitsu Tanaka in Toshiyuki Mimaki ob prejemu Nobelove nagrade za mir za leto 2024. Japonska organizacija Nihon Hidankyo, ki zastopa preživele žrtve napadov z jedrsko bombo v Nagasakiju in Hirošimi, je ob prejemu Nobelove nagrade za mir na današnji slovesnosti v Oslu izpostavila, da se morajo mladi boriti za svet brez jedrskega orožja, saj je to orožje sedaj mnogokrat močnejše kot v preteklosti. Foto: dpa/STA

Norveška, Oslo.
Predstavniki organizacije Nihon Hidankyo Terumi Tanaka, Shigemitsu Tanaka in Toshiyuki Mimaki ob prejemu Nobelove nagrade za mir za leto 2024.
Japonska organizacija Nihon Hidankyo, ki zastopa preživele žrtve napadov z jedrsko bombo v Nagasakiju in Hirošimi, je ob prejemu Nobelove nagrade za mir na današnji slovesnosti v Oslu izpostavila, da se morajo mladi boriti za svet brez jedrskega orožja, saj je to orožje sedaj mnogokrat močnejše kot v preteklosti.
Foto: dpa/STA

Sopredsedujoči organizaciji, 92-letni Terumi Tanaka je opozoril, da je danes na svetu 12.000 jedrskih bojnih glav, od katerih jih je 4000 operativno nameščenih in pripravljenih za takojšnjo izstrelitev. To pomeni, da bi lahko takoj nastala stokrat ali tisočkrat večja škoda od tiste v Hirošimi in Nagasakiju, ko je umrlo okoli 214.000 ljudi, mesti pa bili uničeni, je dejal.

V imenu organizacije je izrazil še upanje, da bo naslednja generacija našla načine, kako nadgraditi njihova prizadevanja in gibanje še bolj razviti.

vr/set/vr
© STA, 2024