EPK Nova Gorica-Gorica: Od dediščine preko novega do zelenega in trajnega

pripravila Ksenija Brišar

Nova Gorica, 25. novembra - Nova Gorica in Gorica kot Evropska prestolnica kulture (EPK) 2025 sta svoj program zgradili na štirih temeljih: dediščina, gradnja novega, preživetje in zelena trajnostnost. S tem sta nekdanja "avstrijska Nica" in njena soseda, zgrajena po drugi vojni, prepričali odločevalce pri Evropski komisiji, da bosta kot prva čezmejna EPK nagovarjali Evropo.

Ljubljana, atrij ZRC. GO! Borderless ali Gremo! Brezmejno - slogan EPK 2025 Nova Gorica - Gorica. Foto: Nebojša Tejić/STA

Ljubljana, atrij ZRC.
GO! Borderless ali Gremo! Brezmejno - slogan EPK 2025 Nova Gorica - Gorica.
Foto: Nebojša Tejić/STA

Prva čezmejna EPK kot simbol kompleksnosti EU

EPK 2025 bosta "dve plati edinstvenega 'mesta v nastajanju': čezmejna, večjezična, čudovita in zapletena ter kot simbol vsega dobrega in kompleksnega v Evropski uniji," piše v brošuri programa, ki so ga organizatorji iz zavoda GO!2025 manj kot sto dni pred začetkom začeli predstavljati javnosti.

"Če se Gorica ponaša z bliščem nekdanjega avstro-ogrskega bogastva v osamelih palačah in vrtovih, Nova Gorica spominja, kako si je nekdanja Jugoslavija zamislila svojo Brasilio - kot mesto, zasnovano zato, da projicira moč kolektivne zmage na Zahod. Dve nekdanji utopiji iščeta uresničljivo skupno življenje onstran ambicij preteklosti," so zapisali.

Središče EPK bo Trg Evrope, po italijansko Piazza della Transalpina - trg pred železniško postajo Nova Gorica, ki ga je nekdaj ločevala meja. Je del Bohinjske proge oziroma Transalpine, ki od leta 1906, ko je bila zgrajena pod tedanjim cesarjem Francem Jožefom, povezuje Trst preko Jesenic z Dunajem in Prago.

Program skozi štiri sklope

Skupni trg bo izhodišče za pestro dogajanje skozi vse leto. Program so dramaturško povezali v štiri velike sklope, vsak letni čas bo zaznamovan z večjim oziroma množičnim dogodkom. Prvi bo že slavnostno odprtje na slovenski kulturni praznik, 8. februarja, s kulturno-umetniškim sprehodom Od postaje do postaje.

Celodnevni dogodek bo povezal obe postaji Gorice, južno in severno, ki je po nastanku meje ostala na novogoriški strani. Začel se bo z dopoldansko budnico pihalnega orkestra. Čezmejna oziroma brezmejna povorka, v katero so povabili lokalna društva, šole, mažoretke in zbore, bo vodila preko goriškega Travnika, kjer se je začenjala priljubljena nakupovalna četrt za številne Slovence v času nekdanje Jugoslavije, in nekdanjega mejnega prehoda na Erjavčevi do centra Nove Gorice, od koder bo pripeljala do otvoritvenega Trga Evrope. Brezmejno je tudi slogan EPK.

Vojna in mir

Ker sta območje pretresali dve veliki vojni, so organizatorji izhodišče za enega od štirih sklopov dogodkov zgostili v razmišljanju o vojni in miru. Predel, ki ga povezuje tudi reka Soča, ki je bilo prav tako prizorišče bojev in je našlo mesto v literaturi z romanom Zbogom, orožje! Ernesta Hemingwayja, bo skozi oči tamkajšnjih prebivalcev-pričevalcev prikazan na razstavi v novonastalem Epicu ob železniški postaji.

Evropsko platformo za interpretacijo 20. stoletja bodo simbolično odprli na dan Evrope 9. maja, pred tem pa povabili še na pohod za Evropo. Večdnevni spomladanski dogodek bo vključeval tako pohode prijateljstva kot pohode po poteh miru v Posočju v spomin na bojišča prve svetovne vojne. V tem delu bodo na ogled tudi dela Zorana Mušiča, ki jih je ustvaril v koncentracijskem taborišču Dachau, ter dokumentarni film Anje Medved o tem, kako so drugo vojno vihro doživljali še živeči prebivalci na obeh straneh tedanje meje, ki so bili takrat še otroci.

Kreacija novega

Sklop dogodkov, ki so ga poimenovali Kreacija novega, bo izhajal iz zavedanja, da je novo neločljivo povezano s starim. Vanj so povezali zapuščino arhitekta Edvarda Ravnikarja, graditelja Nove Gorice, saj bodo njene znamenitosti prikazane v digitalnem in knjižnem vodniku po mestu. Na drugi strani so vključili rušitelja starih "struktur psihiatričnega zdravljenja" Franca Basaglie, med drugim s kinom v njegovem goriškem parku.

Gledališki režiser Tomi Janežič bo predstavil sklop predstav Destin(y)ation - Dotik usode, ki nastajajo v več evropskih mestih. Svetovno priznani pianist Aleksander Gadžijev bo s koncertom povezal Trg Evrope, Solkanski most in baziliko na Sveti gori. Svoj pogled na svet bo prikazalo 100 mladih umetnikov na Bienalu mladih ustvarjalcev Evrope in Sredozemlja. Del sklopa bodo tudi koncerti svetovnih glasbenih zvezd, ki jih je lani na še enem stičišču obeh mest v Rožni dolini napovedala Patti Smith. Pričakujejo Alanis Morissette, 30 Seconds to Mars, Stinga in Robbieja Williamsa, vsi bodo nastopili na italijanski strani EPK.

Tihotapci

Sklop Tihotapci je nastal iz premišljevanja o tem, kako so ljudje ob meji tihotapili vse mogoče, od misli do blaga. Kot osrednji plesni dogodek EPK bo na ogled predstava Brezmejno telo, ki jo bo v solkanskem kamnolomu izvedla skupina MN Dance Company, ki jo vodita Michal Rynia in Nastja Bremec Rynia. Plesna bo tudi predstava italijanskega koreografa Mattie Casona Po poteh Evrope.

Vključene bodo zgodbe aleksandrink in njihovih sodobnic, kot "tihotapci misli" z literarnega in filozofskega področja pa so tudi v povezavi z manifestom o poglobljenem branju, ki ga je Slovenija predstavila kot častna gostja Frankfurtskega knjižnega sejma 2023, napovedana gostovanja Claudia Magrisa, Aleksandarja Hemona, Didiera Eribona, Miljenka Jergovića in Slavoja Žižka.

Zelo zeleno

Sklop bo posvečen ekologiji, prihodnosti hrane in botanični dediščini. Osrednji projekt bo novo delo umetnika Marka Peljhana, ki že nekaj časa raziskuje vzdolž Soče, da bi nastali performansi, zvočne instalacije in intervencije v prostor. Del njegovega projekta Isolab bo tudi dokumentarec Jasmine Cibic, posvečen hidroelektrarni Doblar, o kateri bo pripovedovala še razstava. Režiser Gregor Božič, ki je zaslovel s filmom Iz kostanjevih gozdov, bo v tem delu zastopan s knjigo o starih sadnih sortah Sadje sonca.

Področje filma kot umetnosti, ki bi lahko sodila v katerikoli sklop, bo zajeto z deli, ki se povezujejo s Soško dolino ali šele nastajajo, med drugim s filmi Eme Kugler, Urške Djukić, Damjana Kozoleta in Jana Cvitkoviča. V Novi Gorici kot filmskem mestu bo delovala tudi filmska pisarna za privabljanje ustvarjalcev, z retrospektivo slovenskih in italijanskih filmov o meji pa bo EPK potovala po Evropi.

Za konec decembrske luči

Projekt se bo iztekel decembra prihodnje leto, ko bodo mesti povezali v enovito praznično okrasitev. Festival luči v začetku meseca bo zadnji množični dogodek, pred tem bodo septembra na sporedu še kulinarični Okusi brez meja.

kb/av
© STA, 2024