Vučić Orbanu izrazil željo po solastništvu jedrske elektrarne Paks

Budimpešta, 15. novembra - Srbski predsednik Aleksandar Vučić je madžarskemu premierju Viktorju Orbanu včeraj ponudil, da bi Srbija postala pet- do desetodstotna lastnica madžarske jedrske elektrarne Paks. Voditelja sta se pogovarjala tudi o drugih projektih s področja energetike, državi pa sta podpisali več dvostranskih sporazumov.

Madžarska, Budimpešta. Skupna novinarska konferenca srbskega predsednika Aleksandra Vučića in madžarskega premierja Viktorja Orbana. Madžarska in Srbija sta se v četrtek zavezali, da bosta poglobili svoje strateško sodelovanje na področju energetike, infrastrukture in gospodarskega razvoja. Foto: Xinhua/STA Arhiv Xinhua/STA

Madžarska, Budimpešta.
Skupna novinarska konferenca srbskega predsednika Aleksandra Vučića in madžarskega premierja Viktorja Orbana.
Madžarska in Srbija sta se v četrtek zavezali, da bosta poglobili svoje strateško sodelovanje na področju energetike, infrastrukture in gospodarskega razvoja.
Foto: Xinhua/STA
Arhiv Xinhua/STA

Jedrska elektrarna Paks je bila zgrajena med letoma 1969 in 1987, zagotavlja pa okoli polovico madžarske oskrbe z električno energijo.

Vučić je po včerajšnjem srečanju z Orbanom povedal še, da sta se pogovarjala tudi o gradnji naftovoda in o zakupu plinskih skladišč, saj želi Srbija zakupiti prostor na Madžarskem za svoj plin za več let. Kot je še dodal, bo Srbija kmalu tudi del skupne borze električne energije s Slovenijo in Madžarsko.

tib/mlu/apo
© STA, 2024