Pregled - Slovenija do 15. ure
Ljubljana, 15. novembra - Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije do 15. ure.
LJUBLJANA - Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod krovno kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, torej je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Izpostavila sta predvsem ureditev nove plačne lestvice, po kateri nihče v javnem sektorju ne bo imel plače določene nižje od minimalne, ter določbo, da se bodo plače javnih uslužbencev vsakoletno usklajevale z inflacijo, torej to usklajevanje ne bo več prepuščeno vsakokratnemu dogovoru.
LJUBLJANA - Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog državnega proračuna za leto 2026. Vloženih dopolnil, s katerimi bi opozicija prerazporedila za približno 210 milijonov evrov porabe, ni podprl. V soboto bo obravnaval še predlog sprememb proračuna za leto 2025, oba pa bo DZ potrjeval prihodnji teden.
LJUBLJANA - Proizvodnja e-twinga francoskega Renaulta bi lahko v Novo mesto na dolgi rok prinesla do 400 dodatnih delovnih mest, država pa bo za proizvodnjo Revozu primaknila do 40 milijonov evrov, je za Forbes Slovenija dejal gospodarski minister Matjaž Han. Vlada je v proračunu za 2025 za sofinanciranje francoske naložbe že rezervirala 25 milijonov evrov.
BRUSELJ - Evropska komisija je napoved gospodarske rasti Slovenije za letos znižala z 2,3 na 1,4 odstotka, za leto 2025 pa z 2,6 na 2,5 odstotka. Za leto 2026 napoveduje 2,6-odstotno rast slovenskega bruto domačega proizvoda (BDP). Napoved inflacije je za letos v primerjavi z majsko oceno znižala na 2,1 odstotka, za prihodnje leto pa zvišala na 3,2 odstotka.
LJUBLJANA - Skupina Petrol je v prvih devetih mesecih ustvarila 4,5 milijarde evrov prihodkov, kar je 13 odstotkov manj kot v primerljivem obdobju lani. Količinsko sicer prodaja goriv raste, so ob objavil poslovnih rezultatov navedli v družbi. Čisti dobiček se je na ravni skupine okrepil za 30 odstotkov in je dosegel 123,6 milijona evrov, so objavili v Petrolu.
LJUBLJANA - Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. 274 samozaposlenih v kulturi, kar je skoraj deset odstotkov samozaposlenih v kulturi, z naslova vračanja covidne pomoči finančni upravi dolgujejo skupno milijon evrov. Ministrstva za kulturo je v odzivu sporočilo, da so v aktivnem stiku s Fursom in so za naslednji teden sklicali sestanek, na katerem naj bi preučiti možne rešitve. Spomnili so še, da sedanje ministrstvo za kulturo aktivno razvija sektor samozaposlenih v kulturi s ciljem zagotavljanja delavskih pravic in odpravljanja prekarnosti.
LJUBLJANA - V zunajparlamentarni stranki DeSUS so zgroženi nad predlogom vlade, s katerim želi po njihovem mnenju upokojencem zmanjšati pokojnine, ko z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka, ki ga bodo plačevali od neto pokojnin. Izrazili so podporo zvezi društev upokojencev in napovedali sprožitev ustavnega spora.
LJUBLJANA - Študentski zbor Študentske organizacije v Ljubljani je na četrtkovi konstitutivni seji na mesto predsednika zbora za mandatno obdobje 2024/26 izvolil Oskarja Škulja z ljubljanske pravne fakultete. Novi predsednik je ob izvolitvi poudaril, da si bo prizadeval za dobro sodelovanje med vsemi poslanci. Škulj je ob kandidaturi izpostavil, da je ključna naloga predsednika študentskega zbora skrb za upoštevanje poslovnika.
LJUBLJANA - Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije, Inštitut za slovenski znakovni jezik in Hiša znakovnega jezika so ob desetletnici dneva slovenskega znakovnega jezika organizirali konferenco Vse je v naših rokah. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je poudarila, da je slovenski znakovni jezik slovenski jezik, zapisan je v ustavo in je povsem enakovreden način komuniciranja kot govoreč. V Zvezi društev gluhih in naglušnih medtem izpostavljajo pomanjkanje sistemskega financiranja razvoja znakovnega jezika.
LJUBLJANA - V obnovljeni nekdanji vojašnici na Poljanski cesti 40 so po 30 letih od sprejetja odločitve uradno odprli nove prostore Arhiv RS. Kot je ob ogledu prostorov pred odprtjem poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, si Arhiv RS zasluži nove reprezentativne prostore, saj gre za našo najpomembnejšo arhivsko ustanovo. Z novimi prostori so tako zaposleni kot obiskovalci dobili sodobne prostore. Arhiv hrani približno 30.000 metrov arhivskega gradiva. Najstarejši fragmenti so iz 9. stoletja.
LJUBLJANA - Prvi teden slovenske hrane je zaokrožil tradicionalni slovenski zajtrk. Številne šole, vrtci in drugi vzgojno-izobraževalni zavodi so tako 14. leto zapored tretji petek v novembru začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki pomeni promocijo lokalnega ter spodbujanje zavedanja pomena domače samooskrbe.
LJUBLJANA - Pri uresničevanju sporazuma o nasledstvu iz leta 2001 ostajajo odprta pomembna vprašanja, ki lahko vzplamtijo v nov spor med naslednicami, so opozorili na simpoziju ob izidu knjige Nasledstvo v mednarodnem pravu: Razpad in nasledstvo po Jugoslaviji, ki sta jo napisala nekdanja visoka predstavnica za nasledstvo Ana Polak Petrič in Grega Pajnkihar. Sodelujoči so se tudi strinjali, da bodo vprašanja nasledstva vplivala na širitev EU.