Na Hrvaškem danes 19. vseslovensko srečanje

Delnice, 7. septembra - Zveza slovenskih društev na Hrvaškem danes organizira 19. vseslovensko srečanje. Tradicionalno srečanje članov slovenskih društev na Hrvaškem, katerega namen je krepitev slovenske skupnosti, bo potekalo v Gorskem kotarju. Udeležencem se obetajo različne aktivnosti v naravi in zabavni program, so sporočili iz zveze.

"To je priložnost da se srečamo s člani, ki jih poznamo, ampak nimamo priložnosti, da bi se videvali pogosteje. Na srečanju se lahko pogovorimo o idejah za medsebojno sodelovanje, dogovorimo gostovanja ali pa izmenjamo izkušnje glede izzivov, s katerimi se srečujejo društva," je za STA pojasnila predsednica Zveze slovenskih društev na Hrvaškem Barbara Riman.

Na letošnjem srečanju bodo po njenih besedah tako kot vsako leto v ospredju medsebojno povezovanje in spoznavanje v prijetnem in sproščenem prostoru. "Začetek septembra je tudi začetek dela slovenskih društev, različnih sekcij, ki delujejo, tako da bo tudi to priložnost za izmenjavo mnenj in idej glede novih aktivnosti," je dodala Riman.

Druženje se bo začelo ob 10.30 v gozdnem park Golubinjak blizu Delnic. Udeležila se ga bosta tudi vodja sektorja za zamejstvo na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Rudi Merljak ter namestnik slovenskega veleposlanika v Zagrebu Miha Fatur.

Organizatorji srečanja so za udeležence pripravili različne dejavnosti, kot so pohod in voden obisk jame Lokvarka, sprehod po gozdu do Ledene jame, likovna delavnica, delavnica zdravilnih zelišč in balinanje. Sodelujoči se bodo lahko okrepčali s kosilom, zabaval pa jih bo slovenski ansambel Potep.

Pod okriljem zveze v različnih delih Hrvaške deluje 17 slovenskih društev, do konca septembra pa v zvezi pričakujejo ustanovitev še ene slovenske organizacije.

Kljub zakonski zaščiti in zagotovljenim manjšinskim pravicam število Slovencev na Hrvaškem iz leta v leto upada. Po zadnjem popisu prebivalstva iz leta 2021 na Hrvaškem živi 7729 Slovencev (0,2 odstotka prebivalstva). To je več kot trikrat manj, kot jih je bilo ob razpadu nekdanje Jugoslavije leta 1991, ko jih je bilo 22.376, in 2788 manj kot ob prejšnjem popisu.

tib/lkr
© STA, 2024