Umrl ameriški umetnik svetlobnih instalacij Robert Irwin
Los Angeles, 28. oktobra - Umrl je ameriški umetnik Robert Irwin, ki je bil med drugim znan po svojih svetlobnih instalacijah. Umrl je v starosti 95 let v Kaliforniji, so sporočili iz galerije Pace v Los Angelesu, s katero je tesno sodeloval od 60. let prejšnjega stoletja. Bil je eden najbolj znanih predstavnikov gibanja Light and Space.
V svoji umetnosti je Irwin raziskoval percepcijo na način posegov v arhitekturo, ki spreminjajo fizično, čutno in časovno izkušnjo prostora. Kariero je začel kot slikar, a je kmalu prešel k instalacijam, ki jih je postavljal v muzejih, galerijah in drugih prostorih.
S tem je prispeval k razvoju estetskih in konceptualnih vidikov umetniškega gibanja Light and Space na zahodni ameriški obali. Za gibanje sta bila značilna minimalizem in geometrijska abstrakcija.