Društvo Morigenos z mednarodnimi kolegi raziskalo genetske povezanosti sredozemskih delfinov
Piran, 19. oktobra - Raziskovalci društva Morigenos so v sodelovanju z mednarodnimi raziskovalci izvedli študijo o populacijski strukturi in genetski povezanosti velikih pliskavk v severovzhodnem Sredozemskem morju, so sporočili z društva.
Piran.
Društvo za morske sesalce Morigenos.
Foto: Anže Malovrh/STA
Arhiv STA
Študija je razkrila veliko pripadnost delfinov določenim območjem, kot so Ambracijski zaliv v Grčiji, hrvaški otoški arhipelagi ter Tržaški zaliv, kamor spada tudi slovensko morje.
Raziskava pa je tudi pokazala, da te populacije delfinov niso popolnoma izolirane druga od druge. Med drugim so odkrili genetsko povezanost med delfini iz Ambracijskega in Tržaškega zaliva, kar je bilo nepričakovano.
Razumevanje genetske povezanosti in populacijske dinamike je po njihovem mnenju ključno za oblikovanje učinkovitih čezmejnih strategij varstva. Študija je bila objavljena v znanstveni reviji Conservation Genetics.