Zelena luč za naftno črpališče severno od Škotske
London, 27. septembra - Britanski regulator je teden dni po vladni napovedi, da bo upočasnila podnebno ukrepanje, izdal soglasje za črpanje nafte na naftnemu polju Rosebank, ki se nahaja severno od Škotske. Lastnika polja, norveški Equinor in Ithaca Energy, bosta v projekt vložila 3,8 milijarde dolarjev. Nafto naj bi začeli črpati leta 2026 oz. 2027.
Norveški energetski velikan Equinor ima v projektu 80-odstotni delež, Ithaca Energy, ki je podružnica izraelske skupine Delek, pa 20-odstotnega. Soglasje sta prejela, potem ko je regulator sprejel njuno okoljsko poročilo.
Na naftnem polju Rosebank bi lahko izčrpali do 300 milijonov 159-litrskih sodov nafte.
Na dovoljenje so se ostro odzvali okoljevarstveniki, ki pravijo, da novo črpališče ne bo pripomoglo k nižjim računom, še zlasti pa bo imelo izrazito negativen okoljski vpliv.