Uporabniško ime
Geslo

Še nimate uporabniškega imena in gesla?
Registrirajte se.

Pomoč

Predsedniška funkcija prinaša mnoge pristojnosti

Ljubljana, 26. junija - Zmagovalec jesenskih predsedniških volitev bo predstavljal državo navzven in bo novi vrhovni poveljnik obrambnih sil. Predsednik tudi razpisuje volitve v DZ, razglaša zakone, postavi in odpokliče veleposlanike, izdaja listine o ratifikacijah, odloča o pomilostitvah, podeljuje odlikovanja ter imenuje ali predlaga nekatere funkcionarje.

Ustavna ureditev predsedniku republike daje predvsem reprezentativne in protokolarne pristojnosti, nekatere njegove pristojnosti pa so zapisane v področni zakonodaji.

O odvzemu funkcije predsedniku republike v Sloveniji lahko z dvotretjinsko večino odloči le ustavno sodišče, če ugotovi, da je pri opravljanju svoje funkcije kršil ustavo ali huje kršil zakon. Doslej je predlog ustavne obtožbe doletel le Danila Türka, a ni bil izglasovan v DZ.

Ko gre za kadrovske pristojnosti, ima predsednik republike pri večini predlagalno funkcijo. Ustava mu jo daje v primeru imenovanja predsednika vlade, ustavnih sodnikov in sodnega sveta. Področna zakonodaja pa te pristojnosti med drugim širi na predlaganje guvernerja in članov sveta Banke Slovenije, varuha človekovih pravic, predsednika računskega sodišča, informacijskega pooblaščenca, sodnikov mednarodnih sodišč, nekaj članov Sodnega sveta in nekatere druge.

Poleg predlagalne ima predsednik republike tudi imenovalno funkcijo. Tako na primer imenuje predsednika in oba namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije.

Pri tem je aktualni predsednik Borut Pahor v prvem mandatu uvedel novost, in sicer javne predstavitve kandidatov v predsedniški palači.

STA objavlja kadrovske odločitve, ki čakajo novega predsednika ali predsednico republike v mandatu 2022 - 2027.

mandat         datum imenovanja      funkcija in funkcionar,
poteče         od DZ ali PRS          ki jo trenutno zaseda
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2023

28.02.2023     13.12.2016 (DZ)  viceguverner (mandat poteče Jožefu Bradešku
oktober 2023   19.10.2017 (DZ)  član stalnega arbitražnega sodišča v Haagu (mandat poteče Miši Zgonec - Rožej)
november 2023  16.11.2017 (DZ)  štirje člani državnotožilskega sveta (mandati potečejo Milanu Birsi, Katji Filipčič, Ljubici
                                Kosmovski Fojkar, Igorju Lučovniku)

2024

april 2024  19.04.2018 (DZ)   trije člani sodnega sveta (mandati potečejo Andreju Rozmanu,
                              Verici Trstenjak in Emilu Zakonjšku
16.07.2024  18.06.2019 (DZ)   informacijski pooblaščenec (mandat poteče Mojci Prelesnik)
31.07.2024  19.07.2019 (PRS)  namestnik predsednika KPK (mandat poteče Simonu Savskemu)

2025

08.01.2025  19.12.2018 (DZ)  guverner Banke Slovenije (mandat poteče Boštjanu Vasletu)
april 2025  18.11.2015 (DZ)  sodnik na ESČP (mandat poteče Marku Bošnjaku)
junij 2025  15.06.2016 (DZ)  drugi namestnik Računskega sodišča (mandat poteče Mojci Planinšek)
24.02.2025  29.01.2019 (DZ)  varuh človekovih pravic (mandat poteče Petru Svetini)
maj 2025    21.05.2019 (DZ)  trije člani stalnega arbitražnega sodišča v Haagu
                             (mandati potečejo Verici Trstenjak, Juretu Vidmarju in Ani Stanič)
19.11.2025  12.07.2016 (DZ)  ustavni sodnik (mandat poteče Marku Šorliju)
30.11.2025  12.07.2016 (DZ)  ustavni sodnik (mandat poteče Špelci Mežnar)

2026

26.03.2026   22.03.2017 (DZ)   trije ustavni sodniki (mandati potečejo Mateju Accettu,
                               Klemenu Jakliču in Rajku Knezu)
05.02.2026   06.02.2020 (PRS)  predsednik KPK (mandat poteče Robertu Šumiju)
24.10.2026   13.07.2021 (DZ)   zagovornik načela enakosti (mandat poteče Mihi Lobniku)
24.10.2026   25.10.2026 (PRS)  namestnik predsednika KPK (mandat poteče Davidu Laporniku)
januar 2026  05.01.2022 (PRS)  člana programskega sveta RTV Slovenije (mandata potečeta
                               Gezi Filu in Janezu Juhantu)

2027

18.12.2027   27.11.2018 (DZ)   ustavni sodnik (mandat poteče Katji Šugman Stubbs)
januar 2027  27.01.2021 (DZ)   sodnik na Splošnem sodišču EU v Luksemburgu (mandat poteče Maji Brkan)
marec 2027   30.03.2021 (DZ)   viceguverner (mandat poteče Tini Žumer)
julij 2027   16.06.2021 (DZ)   dva člana sodnega sveta (mandata potečeta Urški Kežmah, Andreju Razdrihu)
julij 2027   13.07.2021 (DZ)   sodnik na Splošnem sodišču EU v Luksemburgu (mandat poteče Damjanu Kukovcu)
11.08.2027   27.07.2021 (PRS)  trije člani uradniškega sveta (mandati potečejo Albinu Igličarju,
                               Heleni Kamnar in Andreju Kohontu)


vir: Urad predsednika republike
moz/sag
© STA, 2022