Pred tremi desetletji padla odločitev za plebiscit o samostojnosti
Ljubljana, 8. novembra - Pred tremi desetletji, 9. in 10. novembra 1990, so na javnosti skritem sestanku v Poljčah sodelavci ustavne komisije Tine Hribar, Peter Jambrek in Tone Jerovšek skupaj s predsednikom Demosa Jožetom Pučnikom prepričali Demosov poslanski klub, da je ta potrdil predlog za plebiscit o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Plebiscit je bil nato 23. decembra 1990.
Ljubljana.
Slovenska zastava.
Foto: Stanko Gruden/STA
Arhiv STA
Na plebiscitu je glasovalo 93,4 odstotka volilnih upravičencev, za osamosvojitev pa se jih je izreklo okoli 95 odstotkov, to je 88,5 odstotka vseh volivcev. Izid plebiscita so razglasili 26. decembra 1990, zato ta dan vsako leto praznujemo dan samostojnosti in enotnosti, ki je državni praznik.
V skladu s plebiscitno odločitvijo je nato slovenska skupščina 25. junija 1991 sprejela ustavni zakon za izvedbo temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.